Jiří Josek Gay, John - Žebrácká opera / The Beggars‘ Opera

Jiří Josek je překladatel, nakladatel, režisér a autor.

Gay, John - Žebrácká opera / The Beggars‘ Opera

Žebrácká opera / The Beggars‘ Opera
Autor: Gay, John
Překlad: Jiří Josek

Vyd. Dilia 1982, vyd. Odeon 1985, Čro 1981, premiéra Divadlo na Vinohradech, Praha 1996. Příběh lásky dvou žen k slavnému lupiči, to je jedna z nejslavnějších komedií, kterou její autor, anglický dramatik John Gay s názvem Žebrácká opera. Překlad Jiří Josek.
V režii Josefa Červinky účinkují v hlavních rolích: Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Jaroslava Adamová, Daniela Kolářová a František Němec.Natočeno v roce 1984.


Hrálo se

Divadlo: Praha - Divadlo na Vinohradech, Premiéra: 01.01.1996 , Derniéra: 01.01.1997,
Divadlo: Český Rozhlas 3 - Vltava, Premiéra: 24.10.1984 , Derniéra: 24.10.2010, , http://www.rozhlas.cz/vltava/drama/_zprava/john-ga...

 

(2010) - Rozhlasová inscenace roku 1984 - ČRO 3 VLTAVA

Příběh lásky dvou žen k slavnému lupiči, to je jedna z nejslavnějších komedií, kterou její autor, anglický dramatik John Gay nazval Žebráckou operou. V rozhlasové inscenaci z roku 1984 uslyšíte nejen hrát ale i zpívat Rudolfa Hrušínského, Jaroslavu Adamovou, Danielu Kolářovou a Františka Němce. Žebráckou operu uvede Český rozhlas 3 – Vltava v letním cyklu Průvodce britskou komedií, a to v sobotu 24. července ve 14.00 hodin.

Anglický dramatik John Gay (1685-1732) byl ve své době velice uznávaným básníkem, tvůrcem operních libret /která psal např. pro G. F. Händela/ a autorem několika her, z nichž nejslavnější je Žebrácká opera. Příběh jeho hry se odvíjí okolo lásky dvou žen nikoli ke galantnímu hrdinovi, ale ke slavnému lupiči. Dalšími aktéry jsou zloději, prostitutky, překupníci, prodejný správce věznice atd. Gay tu vytvořil duchaplnou parodii a to nejen na strnulé umělecké konvence své doby /na sentimentální romány, pastorální hry a romantické balady/, ale i na vyžilou italskou operní manýru. Jeho hra je však především skvělou satirou na společenské mravy a politické poměry. Všechny její postavy totiž dávají své otrlosti, vulgaritě a pochybným zásadám vnější formu galantnosti a noblesy. V jejich počínání se pak zobrazují způsoby a počínání vyšších vrstev. 

Komedii Žebrácká opera uvede Český rozhlas 3 - Vltava - v sobotu v sobotu 24. července ve 14.00 hodin V režii Josefa Červinky účinkují v hlavních rolích: Josef Kemr, Rudolf Hrušínský, Jaroslava Adamová, Daniela Kolářová a František Němec.

© Nakladatelství ROMEO 2018 Česká republika. Obchodní podmínky, Jak nakupovat
Web vytvořil hudym.com
Nahrávám...
 
 
Zavřit